Odry překvapivě vzaly Austinu tři body

Druholigové volejbalistky VK Austin Vsetín se v novém roce poprvé představily na domácí palubovce, kde v sobotu 19. ledna přivítaly předposlední celek tabulky Odry. Očekával se tedy zisk plného počtu bodů. Ranní utkání se však Vsetínu vůbec nepovedlo a prohrál 1:3, odpoledne však už potvrdil papírové předpoklady a zvítězil přesvědčivě 3:0

VK AUSTIN - Odry 1:3 (-24, 15, -24, -26 ), 3:0 (19, 10, 15)

Vsetín nastoupil bez blokařky Dagmar Jasné, kterou v sestavě nahradila juniorka Anna Kabeláčová. I přes toto oslabení měl Vsetín své soupeřky převyšovat. Zpočátku první sady to i tak vypadalo, když se Vsetín ujal vedení 5:0. Soupeř následně vyrovnal hru a od stavu 12:12 se oba celky neodpoutaly na větší než dvoubodový rozdíl. Nebylo to až tak dobrým výkonem hostujícího celku, ale tím, že se Vsetín přizpůsobil jeho hře, nedůrazně útočil i bránil. První set nakonec získaly Odry nejtěsnějším rozdílem dvou bodů 26:24. Ve druhé sadě se obraz hry změnil. Vsetín zpřesnil hru a zcela jasně zvítězil 25:15. Třetí sada měla opět vyrovnanější průběh, ale první setball patřil domácím za stavu 24:23. Ten ale nevyužil a Odry třemi body v řadě set získaly poměrem 26:24. Vsetíňanky nehodlaly utkání vzdát a ve čtvrté sadě si vybudovaly několikabodový náskok. V závěru sady vedly už 24:18 a málokdo v té chvíli pochyboval o tom, že set získají a půjde se do rozhodujícího tiebreaku. Pak však přišel nepochopitelný kolaps celého týmu, který nebyl schopen kvalitně přihrát oderský servis, a pokud se to povedlo, smečařky jej nesložily na soupeřovu polovinu hřiště. Odry nakonec otočily stav a vyhrály 28:26 a celkově 3:1.

Do odvety nastupoval Vsetín s cílem odčinit ranní překvapivou porážku. Jeho práci mu usnadnil sám soupeř, jemuž odjely dvě hráčky základní sestavy. Trenér domácího týmu Jiří Žůrek provedl výrazné zásahy do sestavy, kdy se do hry zapojily obě juniorky na soupisce, již zmíněná Kabeláčová a na postu univerzála Natálie Štachová. Na smeči se po několikaměsíční pauze zaviněné studijními povinnostmi představila Daniela Adamcová. V prvním setu ještě Odry dokázaly Vsetínu vzdorovat, ale i tak nakonec vyhrál přesvědčivě 25:19. Ve druhé sadě měly domácí výrazně navrch, a tak první nahrávačka Petra Evjáková přenechala svůj post Štachové, na jejíž místo nastoupila Martina Žůrková. Ani v této sestavě Austin neponechal nic náhodě a dovedl zápas k jednoznačné výhře 3:0 po setech 25:10 a 25:15.

Hodnocení trenéra Jiřího Žůrka: První utkání bylo nejnepovedenějším zápasem v dosavadním průběhu sezóny. I přesto, že jsme disponovali výkonnostně nesporně lepšími hráčkami, nepovedlo se nám hrát naši hru a v koncovkách pak přicházely školácké chyby, které nás stály celý zápas. Největší výbuch přišel v koncovce čtvrtého setu, kdy jsme měli pět setballů, které jsme nedokázali využít, a tuto sadu i celý zápas jsme prohráli. Jediným světlým místem utkání byl výkon Kabeláčové, která mě příjemně překvapila. Odpolední duel už byl jasnou záležitostí, kdy se na palubovku dostaly i další hráčky z lavičky a důvěru nezklamaly. Ranní prohra však znamená jednoznačnou bodovou ztrátu, díky níž jsme se ze třetího posunuli na čtvrtou příčku v tabulce. Příští sobotu jedeme na půdu posledního celku soutěže Šlapanic a věřím, že si tam vylepšíme reputaci.

Sestava Vsetína: Zuzana Bačůvková, Petra Evjáková, Michaela Klimešová, Nikola Kostková, Jana Mikulajová, Martina Žůrková, Adéla Krchňáková, Daniela Adamcová, Anna Kabeláčová, Natálie Štachová. Trenér: Jiří Žůrek