Na půdě lídra získal Austin bod

V předposledním kole druhé ligy žen ve volejbalu zajížděl VK Austin Vsetín na palubovku zcela jasně vedoucího celku a již jistého vítěze soutěže P.E.M.A. Opava. Po podzimních dvou výhrách Vsetína nad tímto soupeřem na domácí palubovce bylo jasné, že Opavanky budou chtít doma vyhrát. A to se jim nakonec i podařilo. Vsetín si však ze severu Moravy odvezl alespoň jeden cenný bod za prohraný tie-break.

Opava - VK Austin 3:2 (-22, 17, -16, 10, 8), 3:1 (-21, 21, 15, 21)

Opava je letos jednoznačným vítězem soutěže, když z 34 dosud odehraných utkání (z celkových 36) odešel poražen pouze v pěti případech. Příjemné je, že dvě z těchto proher uštědřily Opavě vsetínské volejbalistky v podzimním dvojutkání na Vsetíně. Odveta v Opavě se tak nesla ve snaze domácích porážku Austinu oplatit. Vsetín je navíc ke konci soutěže sužován zdravotními problémy některých hráček základní sestavy, a tak šanci dostávají ty, které většinu roku tráví na lavičce. Nejinak tomu bylo i v Opavě, kam Austin vyrazil pouze s jedinou hráčkou na střídání.

Vsetín překvapivě v úvodu prvního utkání domácí tým zaskočil a bezchybnou hrou se ujal čtyřbodového vedení, které si udržel až do jeho konce. Druhou sadu naopak lépe začal domácí celek, avšak Vsetínu se podařilo v půli setu stav vyrovnat. Poté však přišla série chyb, která umožnila Opavankám dojít si pro pohodové vítězství. Třetí sada tak začala za vyrovnaného stavu 1:1 a vyrovnaná hra přinášela velmi zajímavé výměny, jež se musely divákům líbit. Za stavu 11:11 se podařilo Vsetínu odskočit na rozdíl čtyř bodů a svůj náskok nadále navyšoval. Sadu nakonec ovládnul 25:16. V této chvíli se zdálo, že je Austin na cestě k velkému překvapení a zisku tří bodů. Opavanky ale potvrdily, že jsou nejzkušenějším týmem celé soutěže, přeskupily hru, když se do útoku aktivně zapojila i nahrávačka a kapitánka Pokorná. Vsetín se dostal do útlumu, a i když se snažil útočit, narážel na skvělou obranu domácích v poli, která byla podpořena velmi účinným útokem. Výsledkem bylo srovnání stavu na 2:2  po výhře Opavy 25:10. Vsetíňanky se sice snažily v pátém setu bojovat o celkovou výhru a druhý bod, ale na hřišti se jim nedařilo. Jedinou hráčkou Austimu, která v tie-breaku dokázala překonat domácí obranu, byla blokařka Jasná. Ostatní opět narážely na skvělou obranu Opavanek, a ty nakonec slavily výhru 15:8 a celkově 3:2.

Do odvety nastoupil opět lépe Vsetín a první sadu získal poměrem 25:21. Poté převzaly iniciativu Opavanky a stejným poměrem míčů vyrovnaly na 1:1. I třetí sada byla od její půle v režii domácích, které zvítězily jasně 25:15. Ve čtvrté sadě se snažil Austin ještě zabojovat a dostat zápas do pátého setu, ale P.E.M.A. potvrdila své kvality a zápas dovedla do vítězného konce 3:1.

Hodnocení trenéra Jiřího Žůrka: Odehráli jsme velmi kvalitní zápasy, a i hráčky, které běžně nenastupují v základu, podaly dobrý výkon. Na zkušené soupeřky to však nestačilo. Velmi mrzí především ranní zápas, kdy jsme měli šanci na zisk tří bodů. Ale nakonec jsme rádi i za ten jediný. S Opavou, jež je jasným lídrem tabulky, jsme se v celkovém hodnocení sezóny rozešli smírně, a to nemůže říci nikdo jiný v celé soutěži. Stále jsme také udrželi třetí příčku tabulky, v níž máme před posledním kolem náskok tří bodů na čtvrtou Ostravu. V posledním kole přivítáme v sobotu 23. března od 10 hodin na vlastní palubovce šesté Kylešovice, kterým máme z podzimu co vracet. Vše máme ve vlastních rukou, a o velmi pěknou konečnou třetí příčku se porveme. Určitě při tom ale přivítáme pomoc našich fanoušků, kteří jsou na Lapač srdečně zváni.

Sestava Vsetína: Petra Evjáková, Dagmar Jasná, Michaela Klimešová, Jana Mikulajová, Adéla Krchňáková, Martina Žůrková, Daniela Adamcová, Veronika Juřicová. Trenér: Jiří Žůrek.