Ženy VK Austin darují krev

Valašsko – "Krev jsem začal darovat zhruba před třemi lety. Od té doby chodím pravidelně dvakrát do roka," říká osmadvacetiletý Lukáš Havran z Valašského Meziříčí. Motivuje ho především to, že může pomoci ostatním lidem. "Člověk nikdy neví, kdy krev bude sám potřebovat," dodává Havran. Sám navštěvuje krevní centrum ve Valašském Meziříčí.
Darovat krev chodí pravidelně například také volejbalistky z VK Austin Vsetín. "Dostáváme peníze od sponzorů a řekli jsme si, že bychom to rádi nějak společnosti oplatili. Tak jsme začali darovat krev," vysvětluje jeden z trenérů volejbalistek Jiří Žůrek. Na odběry chodí tým od roku 2013, a to zhruba dvakrát ročně. "Musíme to skloubit se sezonou," dodává Žůrek.
Nemocnice tyto skupiny samozřejmě vítají. "Začala to průmyslová škola ze Vsetína, potom se přidaly i ostatní místní školy," popisuje vrchní sestra Kašparová. Jedním dechem však dodává, že je důležité, aby tito studenti chodili darovat krev i v budoucnu.
Pravidelně darovat krev chodí okolo 1300 obyvatel okresu Vsetín, což podle odborníků není mnoho. Na Hematologické a transfuzní oddělení Nemocnice Vsetín se za loňský rok přihlásilo celkem 194 nových prvodárců krve. Aktivních dárců krve je přibližně osm set. Tento počet však není dostatečný. "Problémem je, že v registru dárců je střední a vyšší generace. Nastane tedy doba, kdy tito dárci odejdou přirozeně do důchodu a bude třeba registr omladit," vysvětluje vrchní sestra Marie Kašparová.
Ideální stav je podle primáře vsetínského hematologického a transfuzního oddělení vyšší počet pravidelných dárců navštěvujících odběry i méně častěji.
"Klidně by stačilo, kdyby chodili jednou dvakrát do roka," podotkl primář Karel Srovnalík.
V loňském roce provedli pracovníci stanice celkem 2148 odběrů krve, čísla z letošního roku zatím nemocnice nemá.
Do Krevního centra ve Valašském Meziříčí přišlo vloni okolo dvou set nových dárců. Uskutečnili zde zhruba pět tisíc odběrů krve nebo plazmy. "Velmi si vážíme všech dárců. Zvláště těch, kteří jsou ochotni v kritických situacích přijít i následující den po výzvě," říká Petr Groborz z Krevního centra. Také tady by uvítali více klientů. "Máme samozřejmě zájem o každého nového dárce," dodává Groborz.
Darování krve přináší kromě dobrého pocitu také množství výhod. Dárci si například za každý odběr mohou snížit základ daně z příjmů o 2000 korun, navíc v den odběru mají nárok na pracovní volno s plnou náhradou mzdy.
Další výhodou je pravidelná lékařská kontrola zdraví. Většina zdravotních pojišťoven svým dárcům poskytuje také vitaminy nebo jiné příspěvky.

Posledních 30 dnů: 153 | Posledních 7 dnů: 38 | Poslední den: 5