Ženy v lize nestačily na favorita z Jičína

Ve druhém kole zajížděly volejbalistky VK Austin na palubovku favorita soutěže Nového Jičína. I přes snahu Vsetíňanek potvrdil domácí tým své kvality a dvakrát zvítězil, přičemž hostům se podařilo získat ve dvou utkáních pouze jedinou sadu.

N. Jičín – VK AUSTIN 3:1 (19, -18, 13, 20), 3:0 (14, 11, 20)

Za své působení ve druhé lize se Vsetínu ještě nikdy nepodařilo s Novým Jičínem bodovat. Tuto nelichotivou bilanci chtěly vsetínské hráčky změnit, bohužel ani tentokrát to nedokázaly.

Do zápasu nastoupily s Nikolou Kostkovou na liberu, která si tuto pozici vyzkoušela vůbec poprvé. Domácí zahájily první utkání náporem, kterému se zpočátku Vsetínu nedařilo čelit. Postupně se ale hra vyrovnala, ale v koncovce hosté udělali několik chyb, které první sadu rozhodly. Ve druhém setu opět domácí odskočily hned na začátku setu o pět bodů, ale tentokrát Vsetín bezchybnou hrou dokázal vývoj otočit a do koncovky jít s osmibodovým náskokem. V samotném závěru ještě Jičín finišoval, ale zvrat již nedokonal. V této chvíli se zdálo, že by mohl Austin hrát se svým soupeřem vyrovnanou partii. Třetí sada však hostující hráčky vyvedla z omylu. Domácí zpřesnily hru, nechybovaly, a byl to naopak Vsetín, který se trápil ve všech herních činnostech. Výsledkem bylo výrazné vítězství domácích. Čtvrtá sada přinesla opět vyrovnanější průběh, ale koncovka opět patřila domácím. Ty tak zvítězily 3:1.

Do druhého utkání vstupovaly vsetínské hráčky s cílem odčinit dopolední prohru. Drtivý nástup Jičína ale nikoho nenechal na pochybách, kdo je na hřišti pánem. První i druhá sada skončila jasným vítězstvím domácích a pouze ve třetím setu Vsetín dokázal vzdorovat a udržovat se soupeřem kontakt. I tuto sadu ale nakonec získaly domácí a mohly se radovat ze zisku plného počtu bodů.

Názor trenéra Jiřího Žůrka: Nový Jičín je dlouhodobě výkonnostně někde jinde, než zbytek týmů ve druhé lize. Jeho rozpočet na ženský tým dosahuje našeho rozpočtu pro celý stočlenný oddíl. A na výsledcích je to vidět. Jičín už několikátý rok soutěž vyhrál, ale postoupit do vyšší soutěže nechce, neboť tato už je zcela profesionální a asi i nad finanční možnosti jejich klubu. V dresu Jičína narozdíl od nás, kteří vycházíme hlavně z vlastní líhně doplněné o hráčky z nejbližšího okolí, najdete volejbalistky z téměř celé severní Moravy, jež většinou mají i prvoligové a extraligové zkušenosti.

Letos jsme ale věřili, že bychom nějaký bod mohli „urvat“. Bohužel se to opět nepodařilo. Máme dlouhodobě problémy hlavně na začátku setů. Začínat set s takovýmto, ale vlastně jakýmkoli soupeřem, se ztrátou pěti a více bodů, je velmi těžké. Nevím, čím to je, ale asi se nedokážeme koncentrovat na první míče. Stává se to už téměř pravidlem a je těžké pak tuto ztrátu dotahovat. I přes porážku jsem s výkonem všech hráček v prvním utkání spokojený, bohužel v naší hře se stále objevovaly nevynucené chyby, které silný soupeř nemilosrdně trestal. Ve druhé sadě jsme nechybovali téměř vůbec a vyhráli jej... takže je to vše o koncentraci a soustředění, výkonnostně jsme na tom dobře.

Druhé utkání už bylo jasnou záležitostí domácích, zde ani není velmi co hodnotit.

Na liberu jsme poprvé vyzkoušeli Nikolu Kostkovou, která je alternativou na tento post za Lenku Michálkovou. Nutno říci, že se nové role zhostila dobře a my se tak v případě nepřítomnosti Lenky nemusíme bát, kdo ji zastoupí.

Sestava Vsetína: Daniela Adamcová, Petra Evjáková, Dagmar Jasná, Martina Jelínková, Michaela Klimešová, Nikola Kostková, Adéla Krňáková, Jana Mikulajová, Alena Veličková, Martina Žůrková.