Vsetínské volejbalistky součástí výzkumu vědců

Po dvě neděle 21. a 28. června se zapojily mladé volejbalistky VK Austin Vsetín do vysokoškolského projektu, který zkoumá kinetické a kinematické parametry sportovců. Celkem prošlo testováním na 40 dívek ve věkových kategoriích od starších žaček přes kadetky až po juniorky.

Výzkum probíhal pod záštitou Univerzity Palackého v Olomouci ve spolupráci s Ostravskou univerzitou ve vsetínské Sokolovně. Jeho předmětem byla analýza útočného úderu s výskokem a také velikost síly dolních končetin při odrazu. „V tomto procesu podstoupila každá hráčka antropometrické měření, dále byly na její tělo aplikovány kinematické body, které v průběhu měření zaznamenávala řada infračervených kamer. Výzkum byl také doplněn o senzory EMG, které po celou dobu pohybu monitorovaly svalovou aktivitu dominantní paže při útočném úderu,“ přiblížil náplň měření člen výzkumného týmu a student kinatropologie – doktorského studijního programu na Ostravské univerzitě Lukáš Slovák, jinak též odchovanec a hráč VK MEZ Vsetín.

Po celý den měření panovala dobrá nálada a všichni účastníci si mohli zkusit výzkumnou práci, která se jinak realizuje v odborné biomechanické laboratoři. Díky tomu, že další z odborníků Javad Sarvestan z Univerzity Palackého Olomouc pochází z Íránu, procvičily se mladé sportovkyně také v konverzaci v angličtině.

„Děkuji holkám, trenérům i rodičům za možnost této skvělé a zajímavé spolupráce. Věřím, že zjištěné výsledky pomohou ke zvyšování výkonnosti v mládežnickém volejbalu a také k prevenci zranění,“ dodal Slovák a s tím, že výstupy měření budou následně aplikovány do tréninkové praxe.

I pro děvčata znamenala účast v tomto výzkumném projektu zpestření jejich činnosti a velký zážitek. Ne každému se poštěstí být součástí výzkumu spojeného s využitím nejmodernější techniky, kdy jsou pohyb i další veličiny zaznamenávány velkým množstvím kamer a dalších přístrojů a vyhodnocovány počítačem. „Rádi jsme Lukášovi a jeho kolegům vyšli vstříc a do projektu se zapojili. Tyto zážitky snad povedou k upevnění pozitivního vztahu ke sportu u našich mladých hráček a pomohou k aplikaci nových postupů do tréninku všech mládežnických kategorií,“ řekl předseda VK Austin Vsetín Jiří Žůrek.

Žádné nadcházející události.

Posledních 30 dnů: 153 | Posledních 7 dnů: 38 | Poslední den: 5