V Plzni jsme ostudu neudělali, výsledkem je bronzový stupínek

Ve dnech 8. – 10. prosince vyrazila děvčata U20 na druhý díl Českého poháru. Tentokrát je čekala dlouhá cesta do Plzně. Devět reprezentantek našeho klubu doprovázených trenéry Jiřím Žůrkem a Martinou Žůrkovou si v Čechách nevedlo vůbec špatně a v osmičlenné tabulce skupiny B jim zatím patří pěkné třetí místo, které získaly za pět vítězství a dvě porážky.

V Plzni čekal na vsetínské hráčky nejen zápas s domácím celkem, se kterým se utkaly již v kvalifikačním turnaji v Hradci Králové, ale i s dalšími neznámými soupeři. V prvním v sobotu ráno nastoupily proti celku Lanškrouna. Po úvodním vcelku lehce vyhraném setu přišlo uspokojení, které vyústilo ve velké drama, naštěstí se šťastným koncem pro Austin, jenž si připsal body za vítězství 2:0 (25:17, 25:23).

Ve druhém zápasu s Bráníkem soupeř zlobil jen v prvním setu, ale nakonec Vsetín zvítězil 2:0 (25:21, 25:14).

Třetí utkání bylo obrovskou bitvou. Soupeřem Austinu byl Jičín, který disponoval fyzicky i technicky velmi vyspělými hráčkami. V první sadě se Vsetín většinou jen bránil, na útoku se příliš neprosazoval, a tak se z jejího zisku radoval soupeř. Do druhé sady naše holky nastoupily s tím, že nemají co ztratit, začaly riskovat na servisu i v útoku a najednou byly ony tím lepším celkem na hřišti. Výsledkem bylo srovnání na 1:1 a třetí zkrácený set. I v něm to byla velká bitva, která ale dopadla lépe pro Jičíňanky, které tak zvítězily 2:1 (25:13, 18:25, 15:11).

Posledním sobotním utkáním byl duel s Jabloncem nad Nisou. V prvním setu to byla jasná záležitost Vsetína. V půli druhého však za jasného vedení přišel nečekaný kolaps Vsetíňanek, které začaly kupit jednu chybu za druhou a z odevzdaného soupeře se najednou stal ten, kdo na palubovce vládnul. Nepomohl ani závěrečný finiš Austinu a Jablonec tedy srovnal a šlo se do tie-breaku. V něm se Vsetíňanky naštěstí probraly a hlavně díky skvělému servisu naprosto dominovaly. Připsaly si tak vítězství 2:1 (25:17, 18:25, 15:5). Po prvním dni tedy patřila Vsetínu skvělá druhá příčka.

Nedělní ráno bylo ve znamení bitvy s domácím výběrem sportovního gymnázia. To mělo jasný cíl, a to vrátit Vsetínu porážku z kvalifikačního turnaje v Hradci Králové. Naše děvčata v první setu kupila chyby a hlavně se neprosazovala na útoku. Domácí celek měl propracovanou obranu, na kterou navazoval téměř bezchybný útok. To znamenalo porážku. Druhá sada byla velkým bojem o každý míč. Vsetín začal lépe útočit a až do poloviny setu držel mírný náskok. Plzeň však v koncovce byla šťastnější, dokázala i druhý set dotáhnout do vítězného konce a zvítězit tak 2:0 (25:15, 25:21).

V následném duelu s Novým Borem si Austin spravil chuť a s turnajem se rozloučil výhrou. V obou setech si dokázal vypracovat náskok do koncovky a v klidu vyhrát 2:0 (25:21, 25:17).

Názor trenéra Jiřího Žůrka: S celkovým výsledkem jsem spokojený, děvčata podala dobrý výkon, některá se představila i na více postech a vyzkoušeli jsme tak různé kombinace sestavy. Mrzí jen zbytečná ztráta setu s Jabloncem a rozpačitý první set s Plzní. Naopak zápas s Jičínem byl výborný, a to i přesto, že jsme jej prohráli. Možná naši výkonnost poznamenala nedostatečná příprava ovlivněná nemocemi hráček. Ale na to se nelze vymlouvat. Do příštího turnaje se tak budeme snažit naši hru opět posunout dopředu.

V celkovém hodnocení zatím patří Vsetínu třetí příčka za Jičínem a Plzní. Další turnaj Českého poháru se bude konat v lednu a tým Austinu pravděpodobně opět čeká dlouhá cesta někam do Čech.