Kadetky na Českém poháru překvapily

Vsetíňanky svými výkony v Českém poháru příjemně překvapily

V neděli 14. dubna skončil Český pohár ve volejbalu věkové kategorie U20 posledním turnajem v západočeském Jirkově. Celý seriál začal už loni v září kvalifikačním turnajem a pokračoval dalšími čtyřmi měřeními sil. Hráčky VK Austin obsadily v celkovém hodnocení 11. místo z 23 zúčastněných družstev. V posledním turnaji, v němž bojovaly v elitní osmičlenné skupině, jako outsider překvapily skvělým pátým místem.

V úvodu celého poháru se všechny týmy sjely do Hradce Králové, kde se uskutečnil kvalifikační turnaj, v němž se družstva rozdělila do třech výkonnostních skupin. Vsetín jen těsně neproniknul do elitní první skupiny a v následujících dvou turnajích v Plzni a Lanškrouně obsadil vždy třetí místo, čímž mu opět těsně unikal postup mezi elitu. Postupovaly totiž vždy první dva celky do vyšší skupiny a dva poslední se poroučely o skupinu níže. Na třetím turnaji už to ale klaplo a Vsetín postoupil z druhého místa mezi osmičku nejlepších pro závěrečný turnaj v Jirkově.

Čekal jej tedy boj s ligovými celky, které se připravují ve zcela jiných podmínkách, než vsetínské „amatérky“. Očekávání trenérů Jiřího a Martiny Žůrkových tedy nebyla nijak vysoká. Nakonec však celý tým, který byl outsiderem skupiny, soupeře překvapil kvalitní hrou.

V prvním sobotním utkání nastoupily Vsetíňanky proti Jičínu, který v konečném hodnocení ČP obsadil 6. příčku, a po bojovném výkonu získaly vítězství 2:0. Následovalo měření sil proti pozdějším vítězkám Českého poháru z Ústí nad Labem. I přes velkou snahu na své soupeřky nestačily a odešly poraženy 0:2. Ve třetím utkání čekal Vsetín domácí Jirkov (celkově 3. místo). Celek z Valašska získal první sadu, ale ve druhé přišel velký útlum a soupeř dokázal vyrovnat. V tie-breaku pak přišel celkový kolaps Vsetína, který jasně prohrál 5:15 a celkově 1:2. Po tomto utkání došlo i na slzy, ale po poradě s trenérem dokázaly holky prohru hodit za hlavu, což se projevilo hned v dalším utkání s Meteorem Praha (celkové 5. místo). Austin ovládl první sadu a druhou ztratil až v samotném závěru nejtěsnějším rozdílem 24:26. Další tie-break už si ale Vsetíňanky nenechaly vzít a vyhrály 2:1.

Nedělní program zahájil Austin duelem s Plzní (celkově 10. místo). Tento zápas se moc nepovedl, o čemž svědčí prohra 0:2. Následná bitva s Třebínem (celkově 7. místo) už byla o něčem jiném a přinesla Vsetínu důležité body za výhru 2:0, když v první sadě otočil skóre a v dramatické koncovce zvítězil 27:25. Také ve druhé sadě zpočátku tahaly Vsetínské za kratší konec, ale závěr setu opět patřil opět jim a připsaly si výhru 2:0. V posledním duelu nastoupily proti Austinu děvčata z Prostějova (celkově 2. místo). Po jejich počátečním tlaku se hra sice vyrovnala, ale kvalita byla na straně soupeřek, které vyhrály 2:0.

V hodnocení posledního turnaje tak Vsetín obsadil vynikající 5. příčku se stejným bodovým ziskem jako čtvrtý Třebín. Zvítězilo Ústí nad Labem před Prostějovem a Jirkovem.

V celkovém hodnocení Českého poháru Vsetínu patřilo pěkné 11. místo.

„Celý Český pohár hodnotím velmi pozitivně a tým zasluhuje velkou pochvalu. Na holkách byl během těch pár měsíců vidět velký posun v herních činnostech. Také po psychické stránce se určitě zocelily a dokázaly několikrát otočit ve svůj prospěch i sety, které se pro ně nevyvíjely dobře. Velmi jsme se chtěli alespoň jednou dostat do elitní skupiny a nakonec se nám to podařilo. A ukázali jsme v ní, že se můžeme srovnávat s těmi nejlepšími, a platí to, že čím kvalitnější je soupeř, tím kvalitnější výkon sami podáme. To, že jsme dokázali porazit celky na celkově 5. či 7. místě Českého poháru a s dalšími hrát vyrovnané partie, je super,“ uvedl trenér Jiří Žůrek a dodal: „Tréninkové podmínky špičkových klubů jsou ale někde jinde. Mají tam profesionální trenéry, děvčata trénují šestkrát týdně, v jejich programu nechybí čas na řízenou regeneraci, posilovnu… O tom se nám s našimi dvěma tréninky týdně může jen zdát. Budu se opakovat, ale znovu jsme se přesvědčili, jak nám chybí druhá sportovní hala, aby frekvence herních tréninků mohla být vyšší a my měli k dispozici i centrkurt.“

Příští týden čeká prakticky stejný tým kvalifikace o 1. ligu starší kategorie U22 v Chlumci nad Cidlinou. Tak nám držte palce.

Posledních 30 dnů: 158 | Posledních 7 dnů: 38 | Poslední den: 1